
Wyjazd KGW w Głębokiej do Zalipia i Sandomierza.
Zalipie „malowana wieś”
W dniu 9.10.2021r. wzięliśmy udział w wycieczce objazdowej do Zalipia oraz Sandomierza. Celem wyjazdy było przybliżenie unikatowego klimatu „malowanej wsi”. Zdobnictwo to powstało prawdopodobnie w końcu XVIII wieku i związane było z zanikiem dymnych chat. Kobiety malowały wapnem na zakopconych ścianach plamy, zwane „packami”, aby choć trochę rozjaśnić i upiększyć wnętrza swoich domów. Za propagatorkę sztuki zdobienia domów uważa się Felicję Curyłową.
Wiosną każdego roku Zalipie ożywa za sprawą konkursu „Malowana Chata”. Wydarzenie organizowane przez Muzeum Okręgowe w Tarnowie i Dom Malarek, jest skierowane do artystek i artystów ludowych. W przedsięwzięciu tym bierze co roku udział około 100 osób z regionu Powiśla Dąbrowskiego.


















W Zalipiu odwiedziliśmy Zagrodę Felicji Curyłowej, Dom Malarek oraz pięknie zdobiony kościół parafialny pod wezwaniem świętego Józefa.
Sandomierz – mały Rzym
Sandomierz położony jest na siedmiu wzgórzach, przez co bywa nazywany małym Rzymem. Pod miastem ponadto, podobnie jak pod stolicą Włoch, ciągnie się tajemnicza sieć tuneli. Początki osadnictwa na tym terenie i w jego regionie sięgają młodszej epoki kamiennej – neolitu (5200 p.n.e. – 1700 p.n.e.). Zachowało się tu ponad 120 zabytków architektury z różnych epok. Do najwyższej klasy zaliczane są: średniowieczny układ urbanistyczny miasta oraz jeden z najstarszych obiektów ceglanych na terenie Polski – kościół św. Jakuba.
To wspaniałe miasto zostało mocniej dostrzeżone przez turystów i rozreklamowane za sprawą serialu telewizyjnego „ Ojciec Mateusz”. Wielu turystów przyjeżdża tutaj specjalnie po to, by wyruszyć w podróż po Sandomierzu śladami Ojca Mateusza.












